A felülvizsgálat arról ad minősítést, hogy az elektromos berendezések állapota megfelelő, állaguk a használat alatt nem romlott, nem öregedett annyira, amely veszélyeztetné a biztonságot, esetleg tüzet okozhatna.

Tűzvédelem és felülvizsgálata

Amit a köznyelv tűzvédelmi felülvizsgálatként ismer, az nem más, mint az erősáramú berendezések felülvizsgálata és dokumentáció készítése.

A felülvizsgálat arról ad minősítést, hogy az elektromos berendezések állapota megfelelő, állaguk a használat alatt nem romlott, nem öregedett annyira, amely veszélyeztetné a biztonságot, esetleg tüzet okozhatna.

A felülvizsgálat elmulasztása, illetve a minősítő iratban található hibák kijavításának elmulasztása tűzvédelmi bírsággal sújtható.

A felülvizsgálat szükségessége

A tűzvédelmi felülvizsgálatnak, azaz az Erősáramú Berendezések Időszakos Felülvizsgálatának (EBF) célja a villamos hálózat hibáinak feltárása, az ezekből fakadó tűz- és robbanásveszély megelőzése.

A felülvizsgálatnak három alapvető szempontja van:

  1.  A létesítés idején a szabványoknak és egyéb előírásoknak megfelelően építették-e ki a villamos berendezést?
  2.  Nem változott-e a vizsgált helyiségben folytatott tevékenység technológiája oly mértékben, hogy az a villamos berendezés megváltoztatását igényelné?
  3.  Nem romlott-e le a villamos berendezés állaga, állapota olyan mértékben, amely már veszélyt jelent?

Mik az erősáramú berendezések?

Dugaszoló aljzat, elosztó szekrény, vezeték vagy kapcsoló… Mindegyik erősáramú berendezés! Azaz a villamos áram munkavégző képességén alapuló eszközök, berendezések.

Tehát minden háztartási, ipari, gyógyászati villamos eszköz, illetve berendezés, továbbá minden ezekhez csatlakozó fogyasztó eszköz.

Az emberi élet pótolhatatlan és megfizethetetlen

Egy elektromos hálózat rossz kivitelezése; vagy a villamos berendezések sérülése, idővel történő elhasználódása potenciális veszélyforrást jelent magunkra és környezetünkre nézve is.

Elsődlegesen motiváljon bennünket saját magunk és környezetünk megóvása az előírások betartására; másodlagosan pedig az OTSZ (Országos Tűzvédelmi Szabályzat) rendelete. Egy esetleges büntetés kifizetésének elkerülése éppen elég motiváló erő arra, hogy a felülvizsgálatot elvégeztessük.

Jogszabály kötelez minden ingatlan, gyár, iskola, óvoda, művelődési ház, irodaház, raktár, műhely, stb. tulajdonost, ingatlankezelőt, hogy beüzemeléskor és a

jogszabályban előírt időszakonként elvégeztesse a kötelező időszakos szabványossági felülvizsgálatot.

Mely intézmények/területek számára kötelező az erősáramú berendezések felülvizsgálata?

  • Lakóépületek
  • Kereskedelmi épületek
  • Középületek
  • Mezőgazdasági épületek
  • Lakókocsik
  • Kiállítások, vásárok
  • Ideiglenesen áthelyezhető építmények
  • Szabadtéren elhelyezett minden villamos berendezések esetén

Mi a további teendő az erősáramú berendezések vizsgálata során felismert hibákkal?

Minden, a felülvizsgálat során megállapított hiba bejegyzésre kerül a minősítő okiratba, ahol a javítási határidő is fel van tüntetve. A megadott határidőre kell teljesíteni a javítást és nyilatkozni a korrekcióról. A talált hibák javításának elmulasztása – csakúgy, mint a felülvizsgálati eljárás kihagyásához – tűzvédelmi bírságot vonhat maga után.

Villamos biztonsági felülvizsgálatok - www.wolfbit.hu

Mit is csinálunk?

A felülvizsgálat során többek között sort kerítünk az üzembejárásra, tűzvédelmi szempontból átvizsgáljuk az elosztókat, vezetékeket, kábeleket, kötéseket és elektromos eszközöket.

  • A hatályos jogszabály szerint felülvizsgáljuk az erősáramú villamos berendezést. Nem hatóságként lépünk fel, tehát nem a felelősöket keressük, hanem fényt derítünk a problémákra.
  • Ellenőrizzük, megvizsgáljuk az előírt dokumentáció meglétét.
  • A villamos berendezést illetve berendezéseket tűzveszélyességi osztályba soroljuk.
  • Ellenőrizzük az energiaellátó berendezéseket és elosztóhálózatot.
  • Felülvizsgáljuk az épületek és helyiségek villamos berendezéseit.
  • Áramköri rajzok alapján elvégezzük a túlterhelés-, valamint zárlatvizsgálatokat
  • Az eljárásnál az épület állagromlását is felmérjük.